ალიანს ჯგუფი კაპიტალი საერთაშორისო საინვესტიციო ფორუმზე
15 მაისს, თბილისში მეორედ ჩატარდა საერთაშორისო საინვესტიციო ფორუმი „საქართველო - შესაძლებლობების ქვეყანა“, BIA-ს და ალიანს ჯგუფი ჰოლდინგის ორგანიზებით.
საინვესტიციო ფორუმს ესწრებოდა 500-მდე დელეგატი, მათ შორის უცხოელი ინვესტორები წარმატებული საერთაშორისო კომპანიებიდან, გლობალური საინვესტიციო და კომერციული ბანკებიდან, საკრედიტო ბიოროს წარმომადგენლები, ვენჩურული კაპიტალის კომპანიები, საერთაშორისო ორგანიზაციები, წამყვანი პოლიტიკოსები და ბიზნეს ლიდერები.
ინვესტორებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ ინფრასტრუქტურის, ენერგეტიკის, ტურიზმის, უძრავი ქონების, კაპიტალური ბაზრების და ვენჩურული კაპიტალის დარგებიდან წარმოდგენილ საინვესტიციო პროექტებს.
ფორუმზე წარმოდგენილი კერძო საინვესტიციო პროექტების პროტფელები ინვესტორებს დახურულ შეხვედრებზე წარუდგინა ფორუმის სპონსორმა და პარტნიორმა, საინვესტიციო კომპანია AG Capital-მა.

AG Capital on the international investment forum
The second investment forum ‘Georgia Land of Opportunities’ organized by JSC BIA and Alliance Group Holding took place on May 15 in Tbilisi.
The investment forum brought together 500 delegates including numerous well-known international companies, representatives of global investment and commercial banks, project finance, credit rating agencies, private equity and venture capital firms, as well as senior political figures and business leaders.
Investors had the opportunity to get acquainted with current and planned projects in infrastructure, energy, tourism, real estate, capital market development, private equity and venture capital. They also had the opportunity to arrange face-to-face meetings with projects' representatives.
AG Capital, the partner of Business Information Agency provided the advisory support to investors. AG Capital introduced various private investment project portfolios to the potential investors during the closed investor meetings.