M&A ფორუმში მონაწილე საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიები საქართველოს საინვესტიციო შესაძლებლობებს, ბიზნესის განვითრების პერსპექტივებსა და კონკრეტულ საინვესტიციო პროექტებს გაეცნენ. ინვესტორების განსაკუთრებული ყურადღება საბანკო-საფინანსო, ენერგეტიკის, უძრავი ქონების, ტურიზმისა და კვების მრეწველობის სფეროებმა დაიმსახურეს.
12-15 სექტემბერს, სასტუმრო ბილტმორში, საინვესტიციო კომპანია AG კაპიტალმა საქართველოში პირველ M&A ფორუმს - Globalscope 2018 უმასპინძლა. კომპანიამ Globalscope-ის მორიგი ფორუმის მასპინძლობის უფლება ავსტრალიაში გამართულ წინა წლის ფორუმზე, 46 წევრი ქვეყნის კენჭისყრის შედეგად მოიპოვა. AG კაპიტალს საპატიო მისია ერგო, საფუძველი ჩაუყაროს საქართველოში M&A სფეროს განვითარებას, რომელიც მიზნად ისახავს ქართული ბიზნესისთვის ახალი შესაძლებლობების გამოვლენას.
Globalscope მსოფლიოს წამყვანი M&A ქსელია, რომელიც 1987 წელს დაარსდა და მას შემდეგ მნიშვნელოვან როლს ასრულებს M&A სფეროში, მართავს ბიზნესის შესყიდვების, გაფართოების და რესტრუქტურიზების ტრანზაქციებს მსოფლიოს ყველა ქვეყანაში.
ფორუმს Globalscope-ის 55 ინვესტორი ესწრებოდა მსოფლიოს 40-ზე მეტი ქვეყნიდან.
„ალიანს ჯგუფი კაპიტალი ნაყოფიერად ფუნქციონირებს საქართველოს ბაზარზე და სერიოზული მოთამაშეა ქვეყნის ეკონომიკის დარგში, ისევე როგორც ჩემი კომპანია, რომელიც დიდი ბრიტანეთის ერთ-ერთი წამყვანი საინვესტიციო კომპანიაა. AG კაპიტალის დამსახურებით, გლობალსკოპის წევრ ყველა კომპანიას მსოფლიოს მრავალი ქვეყნიდან, საშუალება გვეძლევა გავიცნოთ ადგილობრივი საინვესტიციო პოტენციალი, დავგეგმოთ სამომავლო ბიზნეს აქტივობები და განვახორციელოთ ინვესტიციები საქართველოში.“ - ჯიმ კილინგი, გლობალსკოპის პრეზიდენტი; Corbett Keeling-ის თავმჯდომარე და აღმასრულებელი დირექტორი
„“ალიანს ჯგუფი კაპიტალი“ სწორედ იმიტომ ავირჩიეთ, რომ ისინი საქმის ნამდვილი პროფესიონალები არიან. მოხარულები ვართ, რომ საქართველოს ეკონომიკის და საინვესტიციო კაპიტალის შესახებ ბევრი რამ გავიგეთ და კიდევ უფრო სიღრმისეულდ დავინტერესდებით ამ ქვეყნით. საქართველოს მართლაც რომ ძალიან დიდი პოტენციალი აქვს განვითარებისთვის.“ - ჯონ სლოუნი, გლობალსკოპის დირექტორი; Allegiance Capital Corporation-ის პრეზიდენტი და აღმასრულებელი დირექტორი.
„AG კაპიტალმა მოიპოვა საპატიო მისია ემასპინძლა Globalscope-ის M&A ფორუმისთვის. საქართველოში 55 საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიის წარმამადგენელი ჩამოვიდა. მათ შესაძლებლობა ჰქონდათ, გაცნობოდნენ საქართველოს მაკროეკონომიკის სხვადასხვა ასპექტებს, საინტერესო და მზარდი პოტენციალის მქონე დარგებს. ეს მომავალში ნებისმიერ ქართულ ბიზნესს გაუმარტივებს ინვესტიციების მოზიდვას. AG კაპიტალს, როგორც Globalscope-ის წევრს, საშუალება აქვს გამოიყენოს ეს უნიკალური გლობალური პლატფორმა და დაეხმაროს ნებისმიერ დაინტერესებულ ქართულ კომპანიას საერთაშორისო სტრატეგიული პარტნიორის მოძიებაში. “ - აიეტი კუკავა, ალიანს ჯგუფი კაპიტალის აღმასრულებელი დირექტორი.
რამდენიმე დღიანი ფორუმისა და საქმიანი შეხვედრების შემდეგ, სტუმრებმა არაფორმალურ გარემოში გადაინაცვლეს - მოინახულეს თბილისის ისტორიული უბნები, ეწვივნენ საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს და საქართველოს სხვადასხვა მხარეში გასვლითი ტურებისას, ტრადიციულ, კულტურულ და შემოქმედებით ღონისძიებებშიც მიიღეს მონაწილეობა.

Globalscope 2018 - First international M&A forum in Georgia was hosted by Alliance Group Capital
55 international investment companies from more than 40 countries attended the event. M&A forum participants reviewed investment potential of Georgia, discussed particular investment projects and business development opportunities. Banking and finance, energy, real estate, tourism and food processing industries were the worthiest fields for the investors.
Globalscope 2018 - First international M&A forum in Georgia was held in Biltmore Tbilisi on September 12-15. The forum was hosted by investment company Alliance Group Capital. During previous forum in Australia, 46 countries voted for next forum to be hosted by AG Capital in Georgia.  AGC has an honorable mission to develop M&A sector in Georgia and reveal new opportunities for Georgian businesses.
Globalscope is the leading group of corporate finance and business advisors operating globally to support clients in domestic and international transactions. It was founded in 1987 and since then focuses on the implementation of business growth or reorganization, realization strategies whether this is through acquisition, divestment, sale, restructuring, international joint ventures or licensing initiatives all over the world.
Alliance Group Capital is one of the key players of the Georgian economy that operated very productively on the Georgian market. Thanks to AG capital, Globalscope member companies from all over the world have the opportunity to get acquainted with the investment potential of Georgia and plan future investment activities in various promising business sectors.” - Jim Keeling, Globalscope President; Chairman and Chief Executive at “Corbett Keeling”.
“We choose AG Capital, because they are real professionals. We are glad to know a lot about local economy and investment capital so as we are interested in Georgia more thoroughly. Georgia definitely has a great potential for development.” - John Sloan, Globalscope Director; President & CEO at Allegiance Capital Corporation.
“AG Capital has an honorable mission to be the host of the first M&A forum in Georgia. 55 representatives of leading international investment companies visited our country. They had the opportunity to review the macroeconomic environment of Georgia and get acquainted with various promising business sectors. Being a member of Globalscope, enables AG Capital to use this unique global platform to help the Georgian companies find the strategic international partners.” - Aieti G Kukava; CEO of Alliance Group Capital
After the several days of forum and formal meetings, investors were offered to participate in informal activities - they visited historical districts of Tbilisi, National Museum of Georgia and during the tours to the different regions of Georgia, they took part in various traditional, cultural and creative activities.