შუმერი კუკავა 2005 წლიდან „ალიანს ჯგუფი ჰოლდინგის“ დირექტორთა საბჭოს წევრია და 2013 წლიდან ამავე ჰოლდინგის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილის პოზიციას იკავებს. 2014 წლიდან ბატონი შუმერი კუკავა „ალიანს ჯგუფი ლიზინგის“ საოპერაციო სამსახურის უფროსის ფუნქციას ასრულებს.
2013 წლიდან 2014 წლამდე შუმერი კუკავა ხელმღვანელობდა საინვესტიციო კომპანია ალიანს ჯგუფი კაპიტალის საკონსულტაციო და საინვესტიციო დეპარტამენტებს. 1996 წლიდან 2012 წლამდე მუშაობდა საქართველოს ბანკში, წამყვან პოზიციებზე. ხელმძღვანელობდა მოქალაქეთა მომსახურების, ექსპერტ-შემფასებელთა, საკრედიტო რისკების ანალიზისა და კონტროლის, ინვესტმენტ ბანკინგის და ფინანსური ანალიზის დეპარტამენტებს.

Shumeri Kukava is the Deputy Director of Alliance Group Holding since 2013 and at the same time he is the member of Board of Directors since 2005. He is the Head of Operations Department of Alliance Group Leasing since 2014.
Shumeri Kukava was managing Consulting and Investment departments of investment company Alliance Group Capital during 2013-2014. Shumeri Kukava occupied leading positions at Bank of Georgia during 1996-2012. He was supervising departments of Customer Service, Expert-Appraisers, Analysis and Monitoring of Credit Risks, Investment Banking and Financial Analysis.